08.09.2024 07:14

Жарияланды: 06.09.2022

Жыл сайын 5 қыркүйекте Қазақстанда Тілдер күні атап өтіледі. Бұл бүкіл Қазақстан халқының ортақ мерекесі. Көпұлтты тілдер мерекесінің негізінде мынадай идея жатыр: Әрбір тіл – бүкіл адамзаттың рухани мұрасының бір бөлігі, ал әрбір мәдениет – әлемдік өркениетке баға жетпес үлес.

ҚР Конституциясына сәйкес Қазақстанда Мемлекеттік тіл – қазақ тілі, Орыс тілі-ресми мәртебеге ие. Бірақ ешкім басқа тілдерде еркін сөйлеуге тыйым салмайды. Конституцияда былай жазылған: “Мемлекет Қазақстан халқының тілдерін үйрену мен дамыту үшін жағдай туғызуға қамқорлық жасайды”. Бұл жастардың этникалық Отанның тілін тыныш оқи алатынына сенімділік береді.

Қазақстан халқының Тілдер күніне деген қызығушылықты ояту және Қазақстанда тұратын халықтың мәдени мұрасына қызығушылықты қалыптастыру мақсатында 1 қыркүйекте музей қызметкерлері балалар аудиториясына “Менің тілім – менің досым” тақырыбында танымдық ойын-викторина өткізді.

Музей маманы қатысушыларға осы мерекенің маңызы туралы айтып берді, өйткені Қазақстанда 125-тен астам ұлт пен ұлыстың өкілдері тұрады. Әр тілдің өз тарихы, басқа тілдердің тағдырымен байланысты өз тағдыры бар. Тіл арқылы адамдар бір-бірін тауып, халықтардың рухани мәдениетін, салт-дәстүрлерін түсінуге үйренеді. Тілдерді білу ауа мен су сияқты қажет. Қатысушылар өз отбасыларында қандай тілдерді білетіні және қандай тілдерде сөйлейтіні туралы айтты.

Іс-шара барысында балалар белсенді қатысушылар болды, олар үшін біздің мемлекетіміздің әр түрлі ұлттарының ойындары өткізілді. “Сіз не білесіз?” айдары өткізілді….? “Бәйге” ойыны ” сен өз Отаныңды білесің бе?». Сондай-ақ, іс-шараға қатысушыларға әр түрлі халықтардың мақал-мәтелдерін еске түсіріп, әр түрлі тілдерде сөйлеу, қазақ тілінен орыс және ағылшын тілдеріне аудару, рифма сөз болатын жұмбақтарды табу ұсынылды.

Іс-шара соңында балалар тілдерді оқыту маңызды және жауапты қарым-қатынасты талап ететінін атап өтті. Мемлекетіміздің одан әрі өркендеуі мен дамуы үшін қазақ, орыс және ағылшын тілдерінің үш тілін білу міндетті.