29.03.2024 16:36

Жарияланды: 12.08.2022

Музей қызметкерлері Халықаралық нашақорлыққа қарсы күрес күніне орай «Нашақорлық – қауіпті тәуелділік» тақырыбына экспресс – талқылау ұйымдастырды, Оның мақсаты – оқушылардың осы проблема бойынша хабардар болу деңгейін анықтау, есірткіні пайдаланудың себептері мен салдары туралы сенімді ақпарат беру, ақпаратты меңгеру деңгейін тексеру, жастардың есірткі заттарды пайдалануға дәлелді теріс көзқарасын қалыптастыру, оларға. есірткі заттарын қолданудың медициналық және құқықтық салдары туралы ақпарат беру болып табылады. Бейімбет Майлин ЖБМ оқушыларымен музей қызметкерлері есірткіге әкеп соқтыратын мәселелер туралы әңгіме өткізді.

Есірткі адамдарға бірнеше мың жылдан бері таныс. Оларды әртүрлі мәдениеттегі адамдар әртүрлі мақсаттарда тұтынған: діни рәсімдер кезінде, қалпына келтіру үшін, сананы өзгерту үшін, ауырсыну мен ыңғайсыздықты жеңілдету үшін.

Жазылуға дейінгі кезеңде бізде адамдар психоактивті химикаттарды білетіні және қолданғаны туралы дәлелдер бар: алкоголь мен тұтыну санаға әсер ететін өсімдіктер. Археологиялық зерттеулер көрсеткендей, б.з. д. 6400 жылы адамдар сыра мен басқа да алкогольді ішімдіктерді білген.

Есірткіні қолдану фактісі әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады. Есірткіден мас болған адамды әкімшілік айыппұлға немесе әкімшілік қамауға 15 тәулікке тартады. Бірақ қылмыстық жазаға тартылғанға дейін емес. Өйткені, адам есірткіні қолданар алдында оны сатып алды және, мүмкін, бір жерде сақтап қалды, бұл қазірдің өзінде қылмыстық жазаланады. Есірткі заттарын тұтыну сөзсіз есірткінің заңсыз айналымына байланысты қылмыстық қызметке тартуға әкеледі.