27.04.2024 14:27

Жарияланды: 22.03.2024

22 наурыз күні аудан көлемінде Наурыз мейрамын тойлау, мейрамы, тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері және ауданның басқа да ұйымдары ауыл тұрғындары үшін Әйет ауылының орталық алаңындағы киіз үй қалашығында этнографиялық мереке ұйымдастырды. Әрбір киіз үйде Қазақстанның көрнекті тұлғасының аты жазылған. Киіз үйіміз Кеңес Одағының Батыры Сейтхан ​​Темірбаевтың есімімен аталады. Шара басында қонақтар мен тұрғындарға облысымыздың тумасы Сейітхан Темірбаевтың құжаттарынан құралған тақырыпшасы таныстырылды. Сондай-ақ, көрменің тұсаукесері барысында тұрғындар «Біздің жерлесіміз-Сейітхан Темірбаев» тақырыбында Батырдың өмірбаяндық деректері, Ұлы Отан соғысы майдандарындағы ерліктері, Жеңістен кейінгі өмірі туралы әңгімені мұқият тыңдады. Оның есімі музей қорлары мен экспозициясында ғана емес, аудан орталығындағы көше атауы мен мешіт жанындағы аумаққа орнатылған бюстте де мәңгілікке сақталған. Одан әрі қонақтардың назары қазақ халқының ертеде көшпелі өмір салтында белсенді қолданылған, қазір де қолданылып жүрген тұрмыстық бұйымдарына аударылды. Көрмеге қойылған заттардың ішінде темекі, торсық, шара, кеспе, саптаяқ, ожау, көрпеше және тағы басқалар бар. Осы заттардың арқасында көшпелі халықтың дәстүрлі баспанасы – киіз үйде ерекше жайлылық атмосферасын жасауға мүмкіндік болғанын айта кеткен жөн. Киіз үйдің тұсаукесері соңында келген қонақтарға аудандағы түрлі мекеме қызметкерлерінің қатысуымен қазақ халқының «Сырға салу» ырымы көрсетілді. Сырға салу – қазақтың біздің заманымызға дейін жеткен той салты.   Қазақтың әдет-ғұрыптары бойынша, той алдындағы барлық іс-шаралардың басы қыз үйінде өтетін осы рәсімнен басталады, содан кейін ғана қыз ұзату, той сияқты басқа шараларды ұйымдастыруға болады. Бұл дәстүрдің мағынасы Қазақ хандығы заманынан келе жатыр, тек алтын сырға орнына қыздардың бас киіміне қауырсын таққан! Бұл белгі жігіттерге қыздардың қайсысы үйленгенін және қайсысы тегін екенін көрсетті! Дәлірек айтсақ, бұл салтты келін түсіру деп атауға болады, тек сақинаның орнына қалыңдыққа алтын сырға тағылады! Күйеу жігіттің анасы мұны істеуі керек, сонда қыз ресми қалыңдық болып саналады! Осы әрекеттерден кейін ғана ерлі-зайыптылар құда болып саналады. Мереке қонақтарға түрлі тағамдардан дәм берумен және киіз үйде орналасқан фотозонамен аяқталды.