27.04.2024 05:23

Жарияланды: 16.03.2023

Наурыз-майрам мерекесі қарсаңында музей қабырғасында «Жарқын мереке – Наурыз» этнографиялық музей мерекесі өтті. Аталмыш мерекеге С. Ерғалиев атындағы ЖББМ 5 сынып оқушылары қатысты, сондай-ақ Әйет ауылының тұрғындары шақырылды. Музей қызметкерлері қонақтарға дәстүрлі Наурыз көже, шашу шашып, музыкалық шашу сыйлады, осы мерекенің маңыздылығы туралы айтып, қазақ халқының әдет-ғұрыптарын еске алды, олардың бірі шақырылған қонақтарға ұлттық дәстүрлердің бірі «Сырға салу» рәсімі көрсетілді. Сырға-салу – біздің заманымызға дейін сақталған қазақ үйлену салты. Қазақ әдет-ғұрыптары бойынша барлық үйлену алдындағы іс-әрекеттердің басталуы дәл осы рәсімнен басталады, ол қыздың үйінде өткізіледі, содан кейін ғана қыз-ұзату және үйлену тойы сияқты басқа да іс-шараларды ұйымдастыруға болады. Бұл дәстүрдің мәні Қазақ хандығынан бері келе жатыр, тек алтын сырғалардың орнына қыздар бас киімдеріне қауырсын таққан! Бұл белгі жігіттерге қыздардың қайсысы тұрмыс құрған және кім бос екенін көрсетті! Дәлірек айтсақ, бұл әдет-ғұрыпты құда түсушілік деп атауға болады, тек сақинаның орнына қалыңдыққа алтын сырға тағылады! Мұны күйеу жігіттің анасы жасауы керек, содан кейін қыз ресми қалыңдық болып саналады! Осы әрекеттерден кейін ғана қыз бен жігіт атастырылған болып саналады. Мереке көңілді ойындармен, ән шырқаумен, би билеумен және осы мерекенің басты тағамы «наурыз көже» қонақтарына сый-сияпатпен аяқталды.