29.03.2024 02:09

Жарияланды: 18.01.2023

18 қаңтарда Е. Өмірзақов атындағы аудандық мәдениет үйінің қабырғасында Мәдениет қызметкерлері үшін Қазақ КСР Халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, сахна шебері Е.Өмірзақовтың туғанына 124 жыл толуына орай «Театр-менің тағдырым» атты портрет кеші өтті.

Іс-шара барысында қатысушылар Е.Өмірзақовтың өмір жолы, оның драматургия және кино саласындағы актерлік қызметі, оның басты рөлдері мен мемлекеттік еңбегі туралы білді.

Елубай Өмірзақов қазақ киносының тарихына ең алдымен 1938 жылы Ленинград кинематографистері түсірген аңызға айналған «Амангелді» фильмінде Амангелді Имановтың рөлін орындаушы ретінде енді. Кейін ол 20-дан астам фильмге түсті, оның ішінде: «Абай әндері», «Жамбыл», «даланың қызы», «сақалсыз алаяқ» және басқалар. 1966 жылы «Ата-бабалар жері» картинасындағы басты рөлі үшін актер Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығымен марапатталды. Елубай Өмірзақов өзінің жарқын шығармашылық өмірінің соңына дейін Қазақ мемлекеттік академиялық М. Әуезов атындағы драма театрында жұмыс істеді. Барлығы ол 150-ден астам маңызды рөлдерді ойнады.