29.03.2024 14:29

Жарияланды: 30.11.2022

29 қараша Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде «Болашақ үшін естелік» атты дөңгелек үстелі өтті. Оған Бейімбет Майлин ауданының педагогтары, музей және кітапхана қызметкерлері, ішкі саясат бөлімі, аудандық соттың төрағасы, еңбек ардагерлері, қуғын-сүргінге ұшыраған адамдардың тағдырына бей-жай қарамайтындар қатысты.

Іс-шара 1930-1950 жылдардағы сталиндік қуғын-сүргіннен аман қалғандарды еске алу және саяси қуғын-сүргіннің ақталмаған тұлғаларының материалдарын анықтау бойынша іздеу тобының жұмысы мақсатында өтті.

Кездесу барысында музей басшысы С.А. Рудик дөңгелек үстел тақырыбына, кеңестік кезеңдегі саяси қуғын-сүргін құрбандарына қатысты тарихи әділеттілікті анықтау және қалпына келтіру мақсатында жұмыс іздестіру тобының жұмысына баса назар аударды.

Дөңгелек үстел «Қазақстандағы сталиндік қуғын-сүргін» бейнеролигін көрумен басталды.

Кездесу барысында жеті баяндама айтылды: Бейімбет Майлин ауданы әкімдігінің ішкі саясат бөлімінің бас маманы -Байжанова Н. М., «Май ауылдық модельдік кітапханасы» орталық кж жоғары санатты кітапханашы-библиограф-Король С.Н., Денисов тарихи-өлкетану музейінің жетекшісі – Таран Н.И. және Набережный ОМ мұғалімдері – Мирошниченко Ж. С, Дүйсембаева З.С. және Б.Майлин ОМ мұғалімі – Киселева О.Н.

Баяндамашылар қуғын-сүргінге ұшырағандардың тағдыры туралы айтып, ауыр сынақтардан өтіп, бұл адамдар рухы нығайып, күшейе түсті. Сөз сөйлеу барысында қуғын-сүргінге ұшыраған құрбандар туралы жұмыс тобының зерттеу кезеңінде құжаттар, фотосуреттер, мұрағаттық анықтамалар ұсынылды.

Кездесу соңында дөңгелек үстелдің барлық қатысушылары сертификаттармен марапатталды. Әр адам өз жұмысында біздің өлкеміздің және жалпы еліміздің тарихындағы сол қатал жылдар туралы есте сақтауды зерттеп, насихаттады.