08.09.2024 06:47

Жарияланды: 30.06.2022

Домбыра – қазақтың ең кең тараған халық аспабы. Домбыраны әр киіз үйден кездестіруге болады; ол қазақ өміріндегі ең қажетті және міндетті заттардың қатарына жатады. Өте танымал қазақ аспабы. Қатты ағаштан кесілген. Ең көп таралған домбыра – екі ішекті, бірақ үш ішекті түрі бар. Жақсы домбырашы   2 ішекті домбырада да біртұтас оркестр ретінде ойнай алады.

Археологиялық олжалар қазақ домбырасының екі ішекті прототипі 2000 жыл бұрын пайда болғанын көрсетеді. Сонымен, шамамен 2 мың жыл бұрын салынған ежелгі Кой-Крылган-кале қалашығын қазу кезінде қолдарында екі ішекті музыканттардың терракоталық мүсіндері табылды. Алматы облысында неолит дәуіріндегі жартасқа салынған суреттер табылды, онда 4000 жыл бұрын өмір сүрген ежелгі суретші би билеген адамдарды және формасы бойынша домбыраға ұқсас аспапты бейнелеген. Аңыздар домбыраға арналған, Олардың бірі бір күні Жауынгерлік ерліктерден шаршаған батыр-батыр киіз үйге барар жолда демалуға шешім қабылдағанын айтады. Жаңғақ ағашынан богатырь үйде жасалған бұйымды ойып, оның жіптерін аттың шашынан тартып, аспапта ойнауға тырысты, бірақ ол үнсіз қалды. Сәтсіз әрекеттен кейін жауынгер ұйықтап қалды, көп ұзамай оны үйде жасалған әуен оятты. Богатырь біреудің басын мойынның мойнына жалғайтын жерге ағаш төсеніш салғанын анықтады. Жауынгер бұл шайтанның (зұлым жынның) ісі деп шешті, содан бері халық арасында домбыраның жоғарғы жағына “шайтан тиек”деген атау берілді. ХХІ ғасырда, электронды музыка дәуірінде домбыра әлі де музыка әуесқойларының қызығушылығын тудырады. Мысалы, қазақ этно-рок топтары домбыра, скрипка және айқайлаған рок-гитаралардың дыбысын біріктіріп, мүлдем жаңа дыбыс шығарады. Ескі домбыра жаңа жанкүйерлерді жаулап алуда.