19.03.2024 09:03

Жарияланды: 17.06.2022

Құрметті келушілер! Сіздердің назарларыңызға музейдің «Соғыс жылдарының естелігі» қор коллекциясынан Гольдаде Э.А. жеке көрмесін ұсынамыз.

Голдаде Эдмунт Антонович 1912 жылы Украинада Одесса облысының Зельце ауылында дүниеге келген. Агроном мамандығы бойынша бүкіл еңбек өмірін осы жұмысқа арнады (34 жыл). 1944 жылы Қостанай облысында Павлов МТС-да бас агроном лауазымында 17 жыл жұмыс істеді. МТС қайта құрылғаннан кейін 1959 жылы Притобольск о/м совхозының бас агрономы болып ауыстырылды, онда ол құрметті демалысқа шыққанға дейін тағы 17 жыл жұмыс істеді.

Э. А. Голдаде бала кезінен сурет салғанды ұнататын, бірақ ол кезде суретші болу мүмкін емес еді. Колхоздың агрономы бола тұра, көркем безендіру жұмыстарымен бөліспеді.

30-жылдары колхозда Агроном сирек болды, ал колхоздарда суретші-дизайнер болған жоқ, ал ұжымшар өзінің агрономы мен суретшісін мақтан тұтып, оның жұмысы екі есе бағаланды. 1941 жылғы соғыс жылдарында тағдыр оны Қостанай облысына алып келді (ол соғыс жылдарында неміс ұлтының басқа да көптеген адамдары сияқты Қазақстанға қуғын-сүргінге ұшырады). МТС – да 16 колхоз және бір агроном-Гольдад Э.А. болды, бір колхоздан екіншісіне атпен жүрді, ал қызмет көрсету қашықтығы 100 км-ден асады, содан кейін 8-10 күн немесе одан да көп үйде болмады. Жұмыс өте көп болды, өйткені Қостанай облысының алқаптарында Егіншілік мәдениеті бұрын Голдаде жұмыс істеген жерлерге қарағанда өте төмен болды, колхоздарда егіс айналымы, жоспарлар мен егістік карталары болған жоқ. Сондықтан күндіз-түні жұмыс істеуге тура келді. Эдмунт Антонович үшін бұл жұмыс қызықты және жемісті болды, ол оны адал орындады. Оның жұмысын үкімет жоғары бағалады – Лениннің екі ордені, көптеген медальдар мен Құрмет грамоталары. 1966 жылы Қазақ КСР еңбек сіңірген агрономы атағы берілді. 34 жыл бойы Голдаде щеткаларын қолында ұстамады, бірақ ол әрдайым сурет салу уақыты әлі де болады деп үміттенді, ал оның арманы орындалды, құрметті демалысқа шыққаннан кейін ол 1977 жылдан 90 – шы жылдарға дейін кескіндемемен айналысты. Осы кезеңде ол әртүрлі жанрдағы 300-ден астам картиналар жазды. Э.А. Голдаде салған картиналар азаматтық соғыстан кейін 90 – шы жылдарға дейін оның ұрпағының уақытын қамтиды. Тың және тыңайған жерлерді игеру туралы көптеген суреттер жазылған. Соңғы жылдары ол негізінен пейзаждар жазды. Суреттер табиғаттан, жадтан салынған. Оның көптеген жұмыстары облыстық, республикалық және бүкілодақтық көркемөнерпаздар көрмелерінде жоғары бағаланып, Бүкілодақтық байқауда екі рет лауреат атанды. Тың игеру картиналарының бірін КСРО Мәдениет министрлігі Одақтағы жылжымалы көрме үшін сатып алды. Оның суреттері Қостанай, Рудный, Таран музейлерінде және басқа жерлерде сақталған.

Біздің музейде Э. А. Голдаденың «1943 жылдың қысы», «партизандар әйелдерге нан жинауға көмектеседі», «таңертең», «келесі тапсырма», «жеңісті күтті», «қасқырлармен кездесу», «тыңдағы түн», «мерейтойлық Егін», «қарт адам домбыра», «соңғы жаңалықтар», «ауылдағы алғашқы трактор», «Катюшаның ерлігі», «Менің жастығым», «еріту».

1990 жылдың соңында Э. А. Голдаде отбасымен Германияға тұрақты тұруға кетті.