19.05.2024 14:20

Жарияланды: 11.05.2021

Бейімбет Майлин атындағы Таран тарихи-өлкетану мұражайы 1991 жылдың 18 мамыры – Халықаралық мұражайлар күнінде алғаш рет келушілерге есігін айқара ашты.

Ашылуы қарапайым, бірақ өте салтанатты болды. Аудандық партия комитетінің хатшысы Г.И. Гильдебрандт: «Біздің өңірдің тарихы бай және қызықты. Біздің жеріміз Бейімбет Майлин, Омар Досщанов, Елубай Өмірзақов, Григорий Вачасов, Лаврентий Таран сияқты есімдермен танымал, олардың аты аталған аймақ. Музейдің мақсаты – олардың жадын сақтау және мәңгі сақтау, өйткені істер мен адамдар, сондай-ақ туған жерімізде болған оқиғалар бізге жақын әрі қымбат ».

Соғыс және еңбек ардагері И.П. Коваленко барлығын құттықтап, бұл бір реттік шара емес екенін атап өтті. «Музей өмір сүру үшін үнемі шиеленіспен жұмыс істеу керек, көрмелерді жаңа экспонаттармен толықтыру қажет. Біз, аға буын, оны салдық, бастаған ісімізді сақтау және көбейту – жас ұрпақтың міндеті », – деп қосты ол.    Халықтық білім бөлімінің бастығы В.Т.Бойчук, музейді құру мен ашудың идеологиялық шабыттандырушысы И.И. Дьячков «Тек музейде барлығы өз істерін сезінеді. Санасыздық адамды масқаралап қана қоймайды, сонымен бірге оны бұзады », – деді ол.     Дьячков И.И. Нұрахметов Т.Е., аудандық партия комитетінің хатшысы, Милшин В.М., Халық депутаттары Кеңесі атқару комитеті төрағасының орынбасары, Нуржанова Г.А. өйткені олар жұмыстың ізбасарлары болды. Ол Б.Майлин атындағы кеңшар директоры В.А. Тиссен өзінің еңбек ұжымымен музей құру идеясын іске асырған. Әрине, сол күні Соловьева Т.И. мен оның көмекшісі Дьяковаға Л. В. алғыс білдіру туралы негізгі сөздер айтылды    1991 жылы 18 мамырда музейдің залдарында адам көп болды. Табалдырықты алғаш аттаған қонақтар экспозициялардың молдығына қайран қалып, әр жеке экспонаттардың әңгімелерін қызығушылықпен тыңдап, ауыл тұрғындарының өмірін жаңаша бағалады. Осы сәттен бастап 30 жыл өтті. Біздің мекеме бүгінгі күнге дейін қызығушылық танытқан қонақтарды қызықтырып, жаңа тарих – төртінші ондықтың тарихын құруда.