03.05.2024 22:25

Жарияланды: 11.03.2021

Құрметті келушілер! Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері музейдің қор жинақтарынан “Қазақ ұлттық киімінің тарихы” атты тақырыптық көрме ұйымдастырды. Оның аясында 30-ға жуық экспонат ұсынылған.

Шапан, қамзол, кимешек. Әлемде қазақ ұлттық киімімен салыстыруға болатын сұлулық бар ма? Оның ою-өрнектері, пішіні мен түсі костюмдердің шығу тегі туралы айтып, тарихқа енеді. Бүгін біз Ұлттық киім тақырыбын егжей-тегжейлі ашамыз. Музей қорынан шапандар, шұрақ – салтанатты жиындарға арналған сәнді бас киім, кимешек – тұрмыстағы, ересек әйелдің бас киімі, әйелдердің көйлектер киімі және т.б. ұсынылған.

Қазақтың ұлттық киімінде этнотарихи және әлеуметтік ерекшеліктермен байланысты ежелгі дәстүрлер сақталған. Осылайша, гардеробта бас киім, иықты киім – иыққа киілетін киім, белдік киім – жамбасқа киілетін киім және аяқ киім болып бөлінеді. Сондай-ақ, киім жынысы, мақсаты (мерекелер, серуендеу және күнделікті тозу үшін) және маусымдылығы бойынша бөлінеді. Қазақтың ұлттық әйелдер киімі ашық түсті және нәзік пішінмен ерекшеленеді. Киім тастармен, жүнмен және сәндік элементтермен Жомарт безендірілген. Сонымен, фотосуретте камзолдар мен көйлектердің әртүрлі нұсқалары ұсынылған. Мысалы, олардың бірі-төменгі жағында жиегі бар қарапайым ситец кескіші. Ең жақсы қазақ дәстүрлеріндегі қолмен кестелеу назар аудартады. 20 ғасырдың басында және ортасында қазақ көйлектері осылай безендірілген. Көйлектің кесілуі бос, мата-ситец, бұл сол кездегі қолөнершілер үшін әдеттегідей болды.

Кимешек ерекше назар аударуға лайық –тұрмыста,үлкен әйелдің бас киімі, ол екі бөліктен тұрады – орамал мен үстіне оралған шалбар. Көбінесе кимешек ақ матадан тігіледі. Қазақтың дәстүрлі киімі көптеген өзгерістерге ұшырады және әр жағдайда басқа халықтар әсер етті. Біздің дәуірімізге дейінгі 2 ғасырға дейін қазақтардың ата-бабалары теріден және теріден киім киген. Бірақ содан кейін полихром қатал стильді ауыстырды. Былғары мен теріден басқа маталар қолданыла бастады – бұл мата, киіз және импортталған материалдар: жібек, парча және барқыт. Бұл стильдің басты ерекшелігі-киім-кешектерде сәндік элементтер мен әшекейлердің болуы. Қазақтардың халық киімінің қалыптасуына одан әрі татарлар, орыстар, түріктер және орта азиялық халықтар қатты әсер етті. XIX ғасырдың соңына қарай қазақ халқы негізінен мақта-мата киімдерін тігіп қойған, ал ауқатты адамдар өздеріне неғұрлым таңдаулы материалдарды да беріп қойған. Толық көрмемен музейге барған кезде танысуға болады. Сіздерді қонаққа күтеміз.