Жарияланды: 17.09.2024

Осы атаумен Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде қор коллекцияларынан телефондар көрмесі ұйымдастырылды. Көрмеде өткен ғасырдың ХХ ғасырдың ортасы мен ХХІ ғасырдың басындағы стационарлық және ұялы телефондар ұсынылған — бұл жұмбақтарға толы қызықты оқиғалары бар даналар. Ақпаратты едәуір қашықтыққа беру қажеттілігі адамзатқа ежелден тән болды. Телефон идеясы және оған деген қажеттілік адамдар қарым-қатынас жасау қажеттілігі пайда болғаннан бері ауада болды. Дыбысты электр қуатымен жеткізетін телефонның тарихы XX ғасырдың екінші жартысынан басталады. Телефон байланысының дамуына үлкен үлес қосқан Томас Эдисон, 1877-78 жылдары ол көмір ұнтағы бар микрофон ойлап тапты. Алғашқы телефон станциялары қолмен жұмыс істеді. Екі телефонды қосу үшін станцияда байланыс орнатқан телефон операторы болды. Кейінірек телефон байланысын дамытуға үлкен мән берілді. Бұдан басқа, 1877 жылы екі түтікшелі телефондар шығарылды, біреуі қабылдау үшін, екіншісі сөйлеу үшін. ХІХ ғасырдың аяғы мен ХХІ ғасырдың басында бүкіл әлемде телефон бумы басталды, телефон станциялары мен қалааралық желілердің кең құрылысы басталды. Ресми түрде алғашқы ұялы телефон әңгімесі 1973 жылы Нью-Йоркте өтті. Бірақ әлемдегі алғашқы сымсыз құрылғылар АҚШ-та емес, Кеңес Одағында пайда болды деген нұсқа бар. 1961 жылы ТАСС радиоинженер л. и. Куприянович радио арқылы дауысты 25 шақырымнан аспайтын базалық станцияға жібере алатын телефон үлгісін жасағанын хабарлады. Құрылғының салмағы 500 грамм болды және 20-30 сағат Күту режимінде жұмыс істей алды. Бұл сандық диск, қосқыш және қосылатын түтік бар тартпаға ұқсады. Музей көрмесінде әртүрлі типтегі үй құрылғылары бар, мұнда сіз диск жиынтығы бар телефондарды да, батырмалы телефондарды да, радиотелефондар мен ұялы телефондарды да көре аласыз, оларды бүгінде халық кеңінен қолданады. Диск жиынтығы бар телефон аппараттары қазір өте сирек кездеседі және негізінен мұражай экспонаттары болып табылады. Үйде негізінен радиотелефондар қолданылады. Көрмемен толығырақ танысу үшін сізді мұражайда күтеміз! Біз әрқайсысын көруге қуаныштымыз.