Жарияланды: 05.09.2024

5 қыркүйекте Б.Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде Тілдер күніне орай «А.Байтұрсынов – ұлттың ұлы тәлімгері» атты банерлік көрмесі ұйымдастырылды.

Ахмет Байтұрсынов қазақ ақыны, ғалым-әдебиеттанушы, түрколог, публицист, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері   1872 жылы 5 қыркүйекте Қостанай облысы Жангелдин ауданының Сарытүбек ауылында (бұрын Торғай облысы, Торғай уезі, Түсін волості) дүниеге келген ХХ ғасырдың басындағы қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалысы көшбасшыларының бірі, мемлекеттік қайраткер, қазақ тіл білімі мен әдебиетінің негізін қалаушы ғалым, ұлттық хаттың реформаторы, ағартушы, Алаш партиясы мен Алаш-Орда үкіметінің мүшесі. Ахмет Байтұрсынов реформатор, қазақ тілінің теоретигі және қазақ тілінің негізін қалаушы. Ол араб графикасы негізінде қазақ әліпбиін жасады. Өзінің «Оқу құралы (Оқу құралы) “(1912),” Тіл құралы (Тіл бойынша оқу құралы) “(1914),” Әліппе (Әліпби) “(1924),” Жаңа әліпби (Жаңа әліпби) “(1926) қазақ тілінің мәселелерін қарастырды. Қазақ тілінің терминологиялық негізін қалыптастырды. Қазақ тілінің грамматикасындағы түсініктерге анықтамалар берді. Ахмет Байтұрсыновтың «Қырық ой» атты алғашқы кітабы 1909 жылы жарық көрді. Бұл шығармада ол отаршылдық саясат мәселелерін және оның қандай салдарға әкелгенін қарайды. Ахмет Байтұрсынов жанрлардың түрлерін пайдалана отырып, материалдарды берудің түрлі формалары арқылы қоғамдық сананы оятуға ықпал етті. 1911 жылы «Маса (Масар)» атты жеке кітап жарық көрді. Шығарманың негізгі идеялық идеясы – оқуға, өнерге, білімге, мәдениетке, еңбекке деген сүйіспеншілік.

Осы және басқа да ақпараттарды музейге барып, фотоқұжаттар көрмесімен егжей-тегжейлі танысу барысында білуге болады. Сізді қонаққа күтеміз!