08.09.2024 06:33

Жарияланды: 18.07.2024

18 шілдеде Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде «Әр уақыттың өз сағаты бар» атты сағаттар көрмесі ұйымдастырылды. Көрмеде ХІХ ғасырдың басынан ХХІ ғасырға дейінгі 20-дан астам экспонаттар ұсынылған. Көрмеде қабырға, еден, қол және сағаттың басқа түрлері ұсынылған. Бұл экспонаттар музей қызметкерлерін іздеудің нәтижесі болып табылады. Көптеген сағаттарды аудан тұрғындары музейге тұрақты пайдалануға берді, бұл үшін біз оларға өте ризамыз. Адамдардың бүкіл өмірі мен қызметі уақыт өте келе өтеді.   Адамдардың алғашқы сағаттары күн болды. Ең қарапайым уақытты өлшеу құралы-күн сағаты — шамамен 4 мың жыл бұрын вавилондықтар ойлап тапқан. Бірақ мұндай сағаттар күндіз ғана «жұмыс істегендіктен», түнде олардың орнына клепсидра — су сағаты келді. Тамшылар арқылы су бір ыдыстан екіншісіне ағып, қанша су ағып кеткендіктен, қанша уақыт өткенін анықтады. Су сағаттарынан басқа, құм және от сағаттары да белгілі болды (көбінесе дабылдар). Бүгінгі таңда біздің қазіргі өмірімізді сағатсыз елестету мүмкін емес. Көрмедегі көне сағаттар тек интерьер элементтері ғана емес, сонымен қатар отбасылық дәстүрлердің нышандары, тарихтың үнсіз сақтаушылары болып табылады және оларда уақыттың өтуіне басқаша қарауға мәжбүр ететін ерекше магниттік күш бар.