27.04.2024 16:50

Жарияланды: 19.03.2024

Наурыз майрамы қарсаңында музей қабырғасында «Наурыздың ғасырлық дәстүрлері» атты музей мерекесі өтті. Бұл дәстүрлі жаңа жыл мерекесі ЮНЕСКО-ның тізіміне енгізілген. Наурыз-құнарлылық пен жалпыадамзаттық құндылықтар мерекесі. Аталмыш мерекеге С. Ерғалиев атындағы ЖББМ 4-9 сынып оқушылары қатысты, сондай-ақ Әйет ауылының тұрғындары шақырылды. Музей қызметкерлері қонақтарға дәстүрлі Наурыз көже, шашу сыйлады, осы мерекенің маңыздылығы туралы айтып, қазақ халқының әдет-ғұрыптарын еске алды, олардың бірі шақырылған қонақтарға «Тұсау кесер» рәсімі көрсетілді. Тұсау кесер – біздің заманымызға дейін сақталған балаларға арналған Қазақтың көне салты. «Тұсау кесер» рәсімі бала алғашқы қадамдарын жасай бастағанда жүргізіледі. Баланың тұсауын отбасының туысы немесе жақсы танысы кесіп тастауы керек. Бұл құрметті іс үшін құрметті, табысты, жігерлі, денсаулығы мен жақсы ниеті бар адам қолайлы. Ата-бабалар нәресте оған кесілген адамның қасиеттерін алады деп сенген. Осы себепті дұрыс үміткерді таңдау маңызды. «Түсау кесер» әдет – ғұрып аяқталған кезде, соңғысы-өмір жолын таңдау қалады. Қазақтардың мұндай салты «Жол тандау» деп аталады. Дәстүрлі «Ақ жол» рәсімі аяқталғаннан кейін – ақ кенеп – жас баласыз ерлі-зайыптыларға беріледі. Мереке көңілді ойындармен, ән шырқаумен, би билеумен және осы «Наурыз көже» мерекесінің басты тағамының қонақтарына сый-сияпатпен аяқталды.