08.09.2024 06:47

Жарияланды: 15.09.2023

Ағымдағы жылдың 14 қыркүйегінде С.Ерғалиев атындағы ЖББМ 6-сыныбына арналған музей қызметкерлерімен  К. Дөненбаеваның туғанына 80 жыл толуына арналған «Атақты Еңбек ері – Кәмшат Дөненбаева» музей сабағы өткізілді. Музей сабағының мақсаты: Оқырмандарды тұңғыш қазақ әйел-тракторшысының өмірімен таныстыру, ауыл механизаторы мамандығын насихаттау, туған жерге деген сүйіспеншілікті ояту, ауыл жұмысшыларының қажырлы еңбегін құрметтеу. Тың көптеген адамдарға, соның ішінде Қостанай облысының «Харьковский» совхозының тракторшысы Кәмшат Байғазықызы Дөненбаеваға жолдама берді.

Ол Боровск (Қазіргі Меңдіқара) ауданындағы алғашқы әйелдердің бірі механизатор болды, жаңа қуатты К-700 тракторын игерді, кейінірек К-701 атауын алды. Ол 19 жасында доңғалақты трактордың рульіне отырды, ал 33 жылдан кейін құдіретті Кировецтің кабинасынан шығып, жұмысқа деген ынта-отношенияыласын жоғалтпады. Мыңдаған қыздар мен әйелдер почин Қамшат Дөненбаеваға тракторшы, комбайнер, жүргізуші механизаторлық кәсіптерін игеруге, техникадан қорықпауға және техникиермен тең дәрежеде жұмыс істеуге жауап берді. Қамшатпен сөйлескендердің бәрі оның жұмысты орындаудағы шынайылығын, адалдығы мен дәлдігін атап өтті. Гектарға ұмтылу емес, рубльге ұмтылу емес, дәлірек айтсақ, оны өндірісті қолдайтын қамқор адам ретінде жақсы сипаттауға деген ұмтылыс. Қамшат Дөненбаеваның естелігін тек мемлекетіміздің еңбек тарихы ғана сақтамайды. Ол туралы естелік өз Отанына қызмет етудің, өз халқына деген сүйіспеншіліктің және өз жеріне деген адалдықтың үлгісі ретінде мәңгі өмір сүреді.