04.05.2024 06:33

Жарияланды: 18.03.2021

Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде мекеме қызметкерлері келушілерге “Қазақ халқының мәдениеті” атты қазақ этнографиясының пәндік көрмесін ұйымдастырды. Ұсынылған экспонаттармен егжей-тегжейлі танысу кезінде сіз қазақтардың көшпелі шаруашылығының, қолөнердің, мәдениеттің және өмірдің атмосферасына енесіз.

Көрменің орталығында үй шаруасындағы әйелдер киім мен басқа да Мата бұйымдарын сақтаған ең ыңғайлы және практикалық зат – кеуде. Сондай-ақ, мұнда көрпе орналастырылған және бүгінгі күнге дейін күнделікті өмірде қоқыс үшін белсенді қолданылады және олардың әсемдігі мен жарықтығымен көзді тартады.

Теркеш, торсық, кесекап, қазан, ожау, шара, тостаған сияқты экспонаттар жанды және қызықты ұсынылған – бұл заттар көшпелі өмір салты кезінде таптырмайтын және әмбебап болған.

Көрме экспонаттары ретінде қазақ халқының сан қырлы мәдениетін айқын көрсететін музыкалық аспаптар – домбыра мен қобыз ұсынылған.

Теркеш, сандық, ескі және жаңа табақтар, қоржын, дорба, торсық, домбыра, тостаған, ожау, қазан, кесекап, тойбастар, қобыз, шара, көрпе, тойбастар «Қуыршақ».

Көркемдік қосымша-тойбастар кәдесый қуыршағы. Бұл тұрғындардың өмірі мен салт-дәстүрлері туралы түрлі-түсті түсінік береді.