Жарияланды: 10.08.2020

“Ұлы дала: идеялар мен адамдар диалогы” тақырыбындағы фестивальдің ұйымдастырушылары Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы, Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы, облыстық көркемөнерпаздар халық шығармашылығы және кинобейнеофонда болды. Техникалық қолдауды International Education and Research Centre Ltd компаниясы көрсетті.

Әлемдік өркениеттер мәдениеттерінің негізгі технологиялық және рухани жетістіктерін көрсетуге арналған және әлемнің түкпір-түкпірінен археологтар, реконструкторлар мен экспериментаторларды қамтыған тарихтың алғашқы жаппай мерекесі онлайн форматында өтті. Ауқымды іс-шараның негізгі тұлғасы Эмма Усманованың айтуынша, тіпті індет де асыл және күтілетін оқиғаға кедергі болған жоқ, керісінше, егер Фестиваль стандартты режимде өткізілсе, көптеген қатысушылар белгіленген жерге физикалық тұрғыдан келе алмайтын еді. Сонымен, қола дәуірінен Алтын Ордаға дейінгі Ұлы дала технологиялары мен мәдениеттерінің қалыптасқан онлайн-диалогы кейбіреулер үшін ғылыми саладағы бастапқы алаңға, үлкен “археологиялық және реконструкторлық сахнада” өзіндік дебютке айналды.

Фестиваль аясында Қазақстан, Ресей, Финляндия, Өзбекстан, Әзірбайжан, Грузия, Германия, Норвегия, Греция, АҚШ, Франция, Украина және Бахрейн сарапшылары келесі секцияларда өнер көрсетті: зергерлік өнер, тоқыма технологиясы, киіз басу, археометалургия, керамика, қару-жарақ жасау технологтары, музей кеңістігіндегі зат, экскурсия-қайта құру, костюмді қайта құру, артефакт және тағы басқалар.

Соңғысы туралы айта отырып, фестиваль қатысушылары мен ұйымдастырушыларының жұмыстарымен ресми сайтта танысуға болады: https://desht-thor.webtraining.education/. Халықаралық Education and Research Centre Ltd бас директоры Евгений Лукашов атап өткендей, фестиваль сайты әлемдік қауымдастыққа қолжетімді ресурсқа, тарихи мұраның кең таныстырылымына және археологиялық эксперимент пен тарихи қайта құру арқылы Ұлы Даланың көне тарихын, әлемдік өркениеттер мәдениетін танымал етуге айналды. Кейіннен ол өз жұмысын жалғастырады және жаңа тақырыптық ақпаратпен толықтырылады.

Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейі ауқымды іс-шараны өткізуден тыс қалған жоқ. Мекеме қызметкерлері оны ұйымдастыруға белсенді қатысты: фестиваль аясында ақпараттық жұмыстардың бірі үшін түсірілім өткізілген Новоильинов қорымына барып, музей қорынан қалпына келтірілген костюмдердің бейнедемонстрациясын өз сыйлықтарын дайындады, оны біздің аудан аумағында өткен 2 – ші фестивальден кейін археолог Эмма Усманова мекемеге сыйға берді.

Іс-шара “Birgemiz: Asyl mura” жалпыұлттық жобасы аясында өтіп, бірқатар елдерді қамтыған және археологтар мен қайта құрушыларды бір мақсатпен біріктірген ауқымды алаңға айналды: тәжірибе алмасу және әлеммен өз жаңалықтарымен бөлісу. Және бұл әрбір қатысушы толық орындалды.