24.04.2024 13:58

Жарияланды: 30.07.2020

Өз заманындағы Ұлы адамдардың өмірі мен қызметін зерттеу, егер бұл адамдар тарихты дамытып қана қоймай, сонымен бірге осы қоғамның мәдени құндылықтарын, адамгершілік қағидалары мен дәстүрлерін тасымалдаушы және өткізуші болса, ерекше маңызды болады. Өзінің ұлы ата-бабаларының даңқты тарихымен таныстыру адамның өз елі үшін, оның ұлы тарихы үшін, оны жасаған ұлы адамдар үшін мақтаныш сезімін қалыптастырады. “Біздің ата-бабаларымыз қазіргі Қазақстанның үлкен аумағын, өзіндік мәдениетін және өмірді қабылдау мен танудың ерекше рухын қорғап, бізге мұра етті. Қазақстан тарихындағы ұлы тұлғалардың өмір сүру тарихы қазақстандық патриотизмді қалыптастыру факторларының бірі болып табылады.

2019 жылдың 28 қазанында Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде 7 сынып оқушылары үшін Қазақстанның ұлы даласының көрнекті тұлғаларына арналған бейне дәріс өткізілді. Музей қызметкері атақты жерлестердің өмірі мен шығармашылығы, көрнекті қоғам қайраткерлері, еңбек батырлары және қазақ мәдениеті мен әдебиетінің дамуына елеулі үлес қосқан басқа да көптеген адамдар туралы айтып берді. Оқушылар туған өлкенің көрнекті қайраткерлері туралы әңгімелерді қызығушылықпен тыңдады. Олар әр түрлі дәуірлерде өмір сүрсе де, олардың барлығын туған халқына деген сүйіспеншілік, халықты ағартуға деген ұмтылыс және болашақта олардың әл-ауқаты біріктірді. Б. Майлиннің қазақ халқын ағартуға қосқан баға жетпес үлесі, Е. Өмірзақовтың актерлік шеберлігі ғасырлар бойы халық жадында сақталады. Олардың шығармашылығы мен таланты жанашырлыққа, әділдік пен лайықты болашаққа деген сенімге толы.

Іс-шара соңында балалар еліміздің ұлы адамдары туралы есте сақтау, олардың мұрасын зерттеу және мәңгі есте сақтау қажет деген қорытынды жасады.