30.04.2024 01:50

Жарияланды: 11.04.2024

11 сәуір күні Б.Майлин атындағы ЖББМ оқушылары, мәдениет саласы ардагерлері мен қызметкерлері кеңесі, Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі, Қостанай меценаттар клубының «Қазына» сыйлығының лауреаты Вадим Быковтың шығармаларының «Сізге графика сыйлаймын» тақырыптық көрмесінің ашылуы  музей қабырғасында өтті. Бұл көрмеге автордың 54 графикалық жұмысы қойылған, олар тақырыптық композициялар, пейзаждар, эскиздер, портреттер. Вадим Быковтың есімі қостанайлық көрермендерге қала мен облыстағы көрме орындарында көптеген көрмелерге қатысуының арқасында жақсы таныс. Көрме авторы жан-жақты суретші, бірақ бұл жолы көрменің ашылуында графика ұсынылды. Әртүрлі техникада – құрғақ қылқалам, тұздық, көмір, қарындаш және т.б. орындалған туындыларында суретші біздің заманымыздың қайталанбас сәттерін, айналадағы табиғатты, достары мен жақындарының жүздерін бейнелейді. Суретшінің сүйікті бағыттарының бірі – «Ню» тақырыбы, онда табиғаттағы және дыбыстардың үйлесімділік заңдарындағы әйел тақырыбына мәнерлі үндеу. Мұнда ол монохромды нүктеге жеткізе отырып, ұстамды бояуды жиі пайдаланады. Вадим Быков көптеген Қостанай пейзаждарын жазады, оларда автордың шығарманы орындау стилі, табиғатты танымдық түрде жаңғыртуға деген ұмтылысы айқын көрінеді. Оның шығармаларында біркелкі ағып жатқан немесе үзік-үзік өткір сызықтар әрқашан белгілі бір көңіл-күйге толы: бейбіт ойлаудан экспрессивті қарқындылыққа дейін. Жиырма жылдан астам уақыт бойы Вадим Быкова шығармашылықпен айналысады. Осы кезеңде 17-ге жуық жеке көрме өтті. Суретшінің туындылары Қостанай облыстық тарихи-өлкетану музейінде, Астанадағы Тәуелсіздік сарайының коллекцияларында және жеке коллекцияларда сақтаулы. Суретші Вадим Быковтың туындылары «Қазақстан бейнелеу өнері» кітабына, бес томдық «Қазақ өнері» және екі томдық «Қазақстан живописі» басылымдарына енді. Вадим Быковтың шығармашылығы туралы А.Байтұрсынов атындағы ҚМУ профессоры Ю.Я.Бондаренко «Мәдениет жүзіндегі» кітабында жазған. Суретші Вадим Быков өзінің «Графикасын» көптеген шығармаларында ұсынады, оларда оның шығармашылық табиғатын көрсетеді, композициялық ойлау қабілеті мен қиялының байлығы бар.