28.04.2024 02:27

Жарияланды: 28.08.2023

28 тамызда Б.Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қабырғасында Семей ядролық полигонының жабылғанына 32 жыл толуына орай Әйет ауылының еңбекші жастарына арналған «Семей – адамзат қасіреті» тақырыптық әңгіме өтті. Әңгімелесу барысында полигонды құрудың алғышарттарын сипаттайтын, ядролық сынақтар мен оның салдарларының хронологиялық кадрларын көрсететін бейнероликтер көрсетілді. Музей қызметкері бірнеше ұрпақтың өмірі мен денсаулығына нұқсан келтірген қайғылы оқиғаның ауқымы туралы, қазақ жазушысы, ақын, қоғам қайраткері, «Невада-Семей» қозғалысының негізін қалаушы Олжас Сүлейменовтің елге сіңірген еңбегіне тоқталды, оның қалыптасуына үлес қосқан. жарылыстарға мораторий жариялап, жиналғандарға Семей ядролық полигонын жабу туралы жауапты шешім қабылданғанын, бұл тарихи оқиғаға айналған және жаһандық ядролық тарихта жаңа дәуір ашқан Қазақстанның саяси стратегиясында маңызды рөл атқарғанын айтты.