20.05.2024 20:39

Жарияланды: 10.02.2023

9 ақпан күні музей қызметкерлері «Қайнар» өлкетану клубы аясында «Асхана көрнекіліктері» атты киізден қазақ ұлттық стиліндегі ас үй жабдығын  дайындау шеберлік сабағы.

Қазақтардың қолданбалы өнері негізінен көшпелі өмір салтымен байланысты. Қазақтар табиғатпен тығыз байланыста болды, оны байқады. Сондықтан суреттерде, билерде, музыкада табиғатқа көптеген ұқсастықтар бар. Қазақ ою-өрнектері өте әдемі және олар айтқандай, зұлым дала рухтарын қуып жіберетін қасиеттерге ие.

Мастер-класс барысында қыздар түрлі-түсті киіздің көмегімен әдемі және қызықты ыдыс-аяқтар, тұғырлар жасап, оларды қазақ ұлттық стилінде-ою-өрнектермен безендірді. Оқушылар қызығушылықпен сұрақтар қойып, музей қызметкерлерімен бірге мастер-классты талқылады.

Бүгінгі таңда аксессуарды кез-келген ас үйде табуға болады. Қолғап немесе тұғыр берік материалдардан жасалған эстетикалық көріністі қабылдады. Тоқыма немесе силикон модельдері бар. Жалпы, бұл кез-келген ас үйде қолдануға болатын өте пайдалы және практикалық нәрсе. Бұл жағымды және ерекше декор ғана емес, сонымен қатар күйік пен жарақаттан тамаша қорғаныс.