07.05.2024 06:41

Жарияланды: 21.03.2022

21 наурыз күні, Наурыз мейрамын жалпы аудандық мерекелеуге орай, Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері Әйет ауылының тұрғындары үшін “Қазақ халқының тұғыры” атты Әйет ауылының орталық алаңындағы киіз үй қалашығында қор коллекциясынан қазақ этнографиясының пәндік көрмесін ұйымдастырды.
Көрме аясында «Наурыз құтты болсын!» шарасына қатысушылар Е.Өмірзақова қазақ халқының ертеде көшпелі өмір салтында белсенді қолданыста болған, қазір де қолданылып жүрген тұрмыстық бұйымдарын өз көздерімен көрді. Көрмеге қойылған заттардың ішінде темекі, торсық, шара, кеспе, саптаяқ, ожау, көрпеше және тағы басқалар бар.
Осы заттардың арқасында көшпелі халықтың дәстүрлі баспанасы – киіз үйде ерекше жайлылық атмосферасын құруға мүмкіндік болғанын атап өткен жөн, оны мерекелеудің үлкен тарихын ықыласпен тыңдаған келушілер бірнеше рет атап өтті. Наурыз мейрамы және әрбір жеке музей экспонаттарының шағын тарихы.