06.05.2024 07:27

Жарияланды: 13.10.2021

“Патриотизм”, “Азаматтылық”, “Толеранттылық” ұғымдары бүгінде ерекше мәнге ие, өйткені адамдардың ұлтына, дініне және белгілі бір көзқарастарға берілгендігіне қарамай, бір – біріне деген құрметі, теңдік мысалдарындағы толыққанды қарым-қатынас, қажетті көмек көрсету, туындаған мәселелерді шешу қажеттіліктеріне мұқият қарау-бұл табиғат әлемімен және қоғаммен үйлесімде адам өмірінің басты құндылықтарының бірі.

Толеранттылық – бұл ұлттық рухани құндылықтарға, жалпыадамзаттық білімге, Қазақстандықтардың дүниетанымын қалыптастыратын мәдениеттердің бірлігіне бастауды көздейтін тәрбиенің маңызды құрамдас бөлігі. Сондықтан біздің елімізде осы тақырыпқа үлкен көңіл бөлінеді-заң бойынша Қазақстанды жер шарындағы ең толерантты республикалардың бірі деп атауға болады: бейбітшілік пен келісімде мұнда 130-дан астам ұлт өкілдері және әртүрлі конфессиялық көзқарастарды ұстанушылар тұрады.

Қараша айында Халықаралық толеранттылық күні аталып өтетіні белгілі. Бірақ Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері бүгін, 13 қазан күні “Бірлік, қоғам, бейбітшілік және рухани келісім идеялары” ауызша журналын өткізуді ұйғарды, өйткені “төзімділік” сияқты маңызды қасиет туралы тек мерекеде ғана емес, қарапайым күндерде де айту керек.

Іс-шараға мекеме қабырғасында жұмыс істейтін жастар жиналды. Әр адам бір – біріне толерантты қарым-қатынас пайдасына өз дәлелдерін білдірді және іс-шараның барлық қатысушылары ортақ қорытындыға келді-барлық жерде ойларда, нанымдар мен іс-әрекеттерде көрініс тапқан алуан түрлілік қауіп емес, құнды сыйлық болып табылады деген идеяны растау қажет. Осы іргелі идеал өмір сүретін толерантты қауымдастықтарды құруға ұмтылу қажет. Мүмкін, бұл тек бір жағдайда – өз Отаны мен оны мекендейтін адамдарға деген шексіз сүйіспеншілік көрсету.

#Qazaqstan30

#Тәуелсіздікке30жыл