20.05.2024 06:29

Жарияланды: 30.07.2020

18 қазанда музей қызметкерлері “Тарихты қолмен танимын” атты “Музейдегі түн” акциясын ұйымдастырды. Түстен кейін бастауыш сынып оқушылары үшін қазақ ою-өрнегін жасау бойынша мастер-класс ұйымдастырылды, онда оқушылар ұлттық өрнектің пайда болу тарихымен, олардың түрлері мен мағыналарымен танысты. Ою-өрнек-сәндік-қолданбалы өнердің көне түрлерінің бірі. Оның тарихы бір мыңжылдықтан басталады. Өзінің қалыптасу кезеңінде ою-өрнек терең мағынаға ие болды.

Кешке еңбек ардагерлері, ата-аналары бар балалар және мұражайға барғысы келетіндер үшін негізгі бағдарлама ұйымдастырылды. Іс-шара басында “Ұлы Дала өрнектері” атты қазақ халық қолданбалы өнерінің пәндік көрмесі ашылды, онда қор коллекциясынан 50-ге жуық сақтау бірлігі, “Қазақ халқының мәдениеті мен тұрмысы”, онда текеметтер мен кілемдер, оюланған сандықтар, кебеже, торсықтар, дорба, қоржындар, ыдыс-аяқ, дәстүрлі ат әбзелдері және тағы басқалар ұсынылды. Қазақ өрнектерінің нақты мәні бар және қоршаған әлемнің көркемдік көрінісін бейнелейді. Ежелгі заманнан бері ою-өрнектер адамдарды зұлым күштерден қорғайтын, бақыт әкелетін амулет деп саналды. Олар киім, зергерлік бұйымдар, тұрғын үйлер, ыдыс-аяқ, кілемдер безендірді. Кейбір символизм бүгінгі күнге дейін өзгеріссіз қалды.

Іс-шара барысында келушілерге ою-өрнектері көрсетілген слайд-шоу ұсынылды, оның барысында зияткерлік ойын-сауық ойыны-викторина өткізілді, онда барлық тілек білдірушілер белсенді қатысты. Іс-шара соңында келушілерге музейге сыйға тартылған, онда ою-өрнектің өсімдік мотиві бейнеленген атаулы кілем туралы айтылды. Еңбек ардагерлері кілемдердің қалай тоқылғанын және олардың біз үшін қандай маңызы бар екенін еске алды.

Музейге келушілер “Музейдегі түн” акциясын өткізуге белсене қатысты, өткенмен байланыста болды және осы іс-шарада көп нәрсені білді.