27.04.2024 15:47

Жарияланды: 27.03.2024

Славян халқының көптеген қызықты мерекелері бар, ең есте қалатын мерекелердің бірі – Масленица. Пұтқа табынушылық дәуірінен бері бұл қыстың аяқталуы мен көктемнің қарсы алуын білдіреді. Масленица әрқашан әндермен, билермен және ойындармен атап өтілді, бірақ оның басты кейіпкері алтын құймақ – кішкентай күн. Ежелгі заманда да, қазіргі уақытта да Масленица өзінің қажымас қонақжайлығымен танымал. Сонымен, ардагерлер кеңесі музей қойылымында жаңа, ерекше бояулармен жарқыраған «Масленица келе жатыр, көктемді өзімен бірге ертіп келе жатыр» атты тамаша этнографиялық музей мерекесінің қатысушылары болды. Мереке қонақтарына Масленицаның тарихы, оның дәстүрлері, ойындары мен ойын-сауықтары, Масленица құймақтары неге жай мерекелік дәм емес, алтын күннің символы екендігі туралы айтылды. Әжелер ойын ойнап, жұмбақтардың шешімін тапқанды ​​ұнатып, «Үздік құймақ жеуші» байқауына да құлшыныспен қатысты. Мереке ұйымдастырушылары жалпы мерекелік және көңілді көңіл-күй туғызып, қуаныш сыйлауға тырысты. Мереке соңында жиналғандардың барлығына ыстық шай мен хош иісті құймақ ұсынылды.