28.04.2024 00:18

Жарияланды: 01.02.2024

31 қаңтар күні музей қабырғасында С.Ерғалиев атындағы ЖББМ оқушылары мен мәдениет қызметкерлеріне арналған Қазақ КСР Халық әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, сахна шебері Елубай Өмірзақовтың туғанына 125 жыл толуына орай «Театр-менің тағдырым» атты портрет кеші өтті. Іс-шара барысында қатысушылар Е.Өмірзақовтың өмір жолы, оның драматургия және кино саласындағы актерлік қызметі, оның басты рөлдері мен мемлекеттік еңбегі туралы білді. Елубай Өмірзақов қазақ киносының тарихына ең алдымен 1938 жылы Ленинград кинематографистері түсірген аңызға айналған «Амангелді» фильмінде Амангелді Имановтың рөлін орындаушы ретінде енді.

Е. Өмірзақов атындағы мәдениет үйінің халық театрының әртісі Берік Мархабат, С.Ерғалиев атындағы ЖББМ директорының орынбасары Қалибекова Мақпал және 8 сынып оқушылары «Амангелді» спектаклінен «Амангелдінің соңғы жекпе-жегі» үзіндісін көрсетті. Әрі қарай қонақтарға Е. Өмірзақовтың қатысуымен фильмнің үзіндісі көрсетілді.

Елубай Өмірзақов 20-дан астам фильмге түсті, оның ішінде: «Абай әндері», «Жамбыл», «Дала қызы», «сақалсыз алаяқ» және басқалар. 1966 жылы «Әкелер елі» картинасындағы басты рөлі үшін актер Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығымен марапатталды. Елубай Өмірзақов өзінің жарқын шығармашылық өмірінің соңына дейін М. Әуезов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық драма театрында жұмыс істеді. Барлығы ол 150-ден астам маңызды рөлдерді ойнады.