04.05.2024 14:37

Жарияланды: 28.03.2023

Тарихи-өлкетану музейінің қабырғасында Дүниежүзілік театр күнінде театрдың халық әртісі Л.Вакуленко туралы «Өнерді адамға жеткізу» атты жеке көрме ұйымдастырылды.

Онда әртістің өмірбаяны, шығармашылығы фотосуреттер, құрмет грамоталары, афишалар және Мәдениет үйі жанындағы драма үйірмесінің қалыптасу тарихы, оны басқарған П.Г. Чермошенцев туралы фотосуреттер көрсетілген.

Лидия Иосифовна Вакуленко (Печерская), 1940 жылы туған. Көкшетау кітапханасының бітірушісі. Кейін оны Викторовскийге жіберді. 50 жылдардың соңында 60-шы жылдардың басында өткен жылдарда Таран ауданының балалар кітапханасының меңгерушісі болып жұмыс істеген.

1959 жылы Набережный көшесіндегі балалар кітапханасының құрылысына қатысқан (қазіргі уақытта мұндай ғимарат жоқ, кейбір ғимараттар қираған). Кейбір уақыттарда (Печерская) Вакуленко осы үйде отбасымен бірге тұрды (кітапханада). 1963 жылы аудандық кітапхананы басқарды.

1969 жылдан 1975 жылдары Л.Вакуленко  аудандық мәдениет басқармасын басқарды. Бұл В.В. Сидорова басқарған жылдары болды, сондықтан В.В. Сидоровананы Лидия Иосифовна өте жақсы біледі.

Кейін олар Жетіқараға, содан соң  Арқалыққа кетті, қазіргі таңда Қостанайға оралып, сол жерде тұрып жатыр.

Лидия Иосифовна Вакуленко (Печерская) осы кезеңде Таран халық театрының актрисасы болды. «Махаббат Ани Березко» спектаклінде кейіпкердің басты рөлінде ойнады. Ол «Веселка» көңілді пьесасының, көңілді қыз кейіпкерін ойнады, Лиданың барлық құмарлықты, өмірлік тәжірибені, шеберлікті – «Барабаншыдан» Ниля Снижконың бейнесі жасаған жаратылыста, «Құс шие ағашының» пьесінде,ең сүйікті бейнелердің керемет профессорлық кереметін көрсетті. Печерскіге арналған тағы бір «сахна» өнімі «Иркутск әңгімелері» болды. Таран халық театры «Иркутск әңгімелері» Қостанай облыстық байқауына алып барды.