19.05.2024 15:51

Жарияланды: 31.01.2022

Құрметті келушілер! Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері музейінің қор жинақтарынан “Көне қолөнер құпиялары” атты тақырыптық көрме ұйымдастырды.

Көрмеде 1943 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейінгі рушниктер ұсынылған: күнделікті рушниктер. Рушники-сүлгі – кез-келген үйдің безендірілуі, үлкен байдан қарапайым шаруаның үйіне дейін. Рушник-бұл кесте, ант тоқу, лента, шілтер және орамалмен әдемі безендірілген сүлгі. Олар ғасырлық даналықты сақтап, адамның туылуынан өлімге дейін бірге жүретін барлық халықтық мерекелер мен рәсімдердің ажырамас атрибуты болды.

Рушник әрқашан тұрмыстық утилитарлық функцияны ғана емес, сонымен бірге адам өмірінің күшті рухани және мәдени атрибуты болды. Отбасылық фотосуреттері, айналары, орындықтары бар рамкалар кружевтен жасалған тоқылған және кестеленген өрнектермен безендірілген. Кесте түрлі-түсті жіптермен (мулине), сабақтарымен, екі жағынан кесте мен шілтермен жасалады.

Туылған сәттен бастап жаңа туған нәресте ана қолымен тігілген рушникке мұқият оралып, баланы осы өмірдегі барлық жаман нәрселерден қорғайды. Егер адам бір жерге кетсе, онда ол міндетті түрде рушникке нан оралған. Бұл жағдайда нан тек тамақ функциясы ғана емес, сонымен қатар рухани амулет функциясы да болды. Нан, рушник сияқты, отбасының сүйіспеншілігін пештің жылуын сіңіреді және жолдағы саяхатшыны жаман және жаман ауа-райынан қорғайды. Оның рухын үйдің күшімен махаббат күшімен нәрлейді. Қазіргі әлемде бұл дәстүр сәл өзгеріп, қонақжайлылықтың жоғары дәрежесін көрсету дәстүрінде көрінеді: қонақтарға үстелден дәмді нәрсе беру. Осылайша, оларға үйге аман-есен жетуді тілейді.