26.04.2024 20:32

Жарияланды: 30.07.2020

2019 жылғы 29 маусымда “Рухани жаңғыру” мемлекеттік бағдарламасы аясында Әйет ауылының орталық алаңында Тур Хейердал Desht-Thor атындағы екінші халықаралық ежелгі технологиялар мен мәдени коммуникациялар фестивалі ашылды.

Іс-шараны өткізу кезінде көздеген негізгі мақсат тарихи қайта құру және археологиялық эксперимент негізінде қола дәуірі қоғамдастықтарының, Ұлы дала кеңістігіндегі Алтын Орданың салт-дәстүр мәдениеті мен өркениетінің негізгі технологиялық және рухани жетістіктерін көрсету болды.

Фестивальдің ашылу салтанатында аудан әкімшілігінің өкілдері, “Полиметалл Евразия” ЖШС, “Легион” тарихи қайта құру клубының мүшелері және Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің директоры құттықтау сөз сөйледі.

Іс-шара фестиваль қатысушыларын таныстырудан басталды. Концерттік нөмірмен “Экзерсиз” ансамблі өнер көрсетті, содан кейін көрермендер “Күнге табыну” рәсімін көрді.

Көрме палеометалл дәуірінің және салт-дәстүр мәдениетінің технологияларын көрсететін алаңдардың ашылуымен жалғасты; киізден тоқуға дейінгі тоқу технологиялары қонақтарға түрлі шеберлік сабақтарына қатысуды ұсынды.

Алаңдардың жұмысына Ресей мен Қазақстанның жетекші қолөнер орталықтары мен тарихи қайта құру клубтары қатысты.

Фестивальдің құрметті қонақтары Челябі қаласындағы “Археос” тарихи жобалар орталығы, Ханты-Мансийск қаласындағы халықтық қолөнер және қолөнер орталығы, Урай қаласындағы халық қолөнерінің мектеп-шеберханасы, Салехард қаласындағы Ямало-Ненец округінің сыртқы байланыстарын дамыту орталығы, Екатеринбург қаласынан “Северный ветер” тарихи қайта құру клубы, Пенза қаласынан “Засека” тарихи қайта құру клубы болды.

Қазақстан Республикасының атынан “Ұлытау” қорық-мұражайы, “Есік” мемлекеттік тарихи-мәдени қорық-мұражайы, Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы, Қостанай облыстық тарихи-өлкетану мұражайы, NATIONAL GEOGRAPHIC QAZAQSTAN, Лисаков қ. “Балалар көркемсурет мектебі” КМҚК, Алматыдан “Крым аралы” ғылыми-қайта жаңғырту зертханасы, “Казакова” ЖК, “Байдаралы студио” отбасылық шығармашылық шеберханасы, Клуб “Легион” тарихи қайта жаңғырту клубы, Теміртау қаласынан “Сплав” фото-клубы, Қазаннан келген еріктілер, Калининград, Нұр-сұлтан, Алматы, Қарағанды.

Фотозона бөлек жұмыс істеді, фестиваль туралы естелік үшін кәдесыйлар сатылды. Спорт алаңында ортағасырлық жауынгерлердің көрнекі жекпе-жегі мен садақ ату көрсетілді. Фестиваль “Great Steppe Fashion” дефилеімен аяқталды, онда Ұлы дала тұрғындарының костюмдері көрсетілді: андроновтар, сақтар, скифтер, Қыпшақтар, Алтын Орда тұрғындары.

Фестиваль 30 Маусымда тарихи-өлкетану музейінде жалғасты. “Ұлы Дала Елі: образдар, қайта құру және мәдени архетиптер” атты көрменің, “Ұлытау: образ и реконструкция” атты фотокөрменің ашылуы өтті. Одан әрі “Ұлы даланың жеті қыры және Қостанай облысының тарихи-мәдени ресурстары” тақырыбында тарих және өлкетану мұғалімдері, музей қызметкерлері үшін семинар өткізілді. Фестиваль Новоильиновка ауылындағы археологиялық қазбаларға көшпелі экскурсиямен аяқталды.

Тур Хейердала атындағы ежелгі технологиялар мен мәдени коммуникациялар фестивалі біздің аудан үшін бірегей мәдени оқиға болып табылады, ол балалар мен ересектер үшін танымдық (ағартушылық туризм) объектісіне, сондай-ақ археолог-мамандар мен тарихи қайта құру клубтарының өзара іс-қимылына арналған жабдықталған полигонға айналады.