30.04.2024 19:49

Жарияланды: 27.07.2020

Бейімбет Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінде қолөнер бұйымдарының көрмесі ашылды. Онда Николаевка а. – Александра Дыкова мен Татьяна Алютинаның қолымен жасалған 20-дан астам экспонаттар ұсынылған.

Іс жүзінде әрбір пән – ерекше тарихы бар. Инелер тек талантты ғана емес, сонымен бірге олардың жан-дүниесін де – шебер қолдарымен және қиялдың ұшуымен нағыз өнер туындыларын жасай алады.

Александра Дыкова қамырмен 2 жыл жұмыс істейді. Оның айтуынша, ол бұрыннан бері қолөнермен “дос” болған, мысалы, балабақша меңгерушісі бола тұра, ол жиі сурет  салып отырған… Қазір ол өзінің шағын ауласында жайлылықты құруға көп уақыт жұмсайды, онда үлгілі тәртіп пен керемет сұлулықты жасайды – мұнда матрешкалар мен гномдар, әдемі вазалар бар… Александра Яковлевнаның жоспарлары әлі де көп-әзірге ауа райы жағдайлары кедергі келтіруде, бірақ көктемгі жылудың басталуымен ол оларды жүзеге асырумен тығыз айналысады. Бірақ, қазір ол себеттер, қамырдан суреттер жасау, үйге арналған вазаларды безендіру үшін көп уақыт бар. Оның керемет жұмыстарының мысалдарын көрме аясында біздің музейдің қабырғасында көре аласыз.

Татьяна Алютина үш жылдан астам шығармашылықпен айналысады. Бірақ бұл сан ресми. Бұрынғы кейіпкер сияқты, Татьяна Леонидовна көптеген жылдар бойы жұмыс істеп келеді. Тек үш жыл бұрын өмірде мұндай кезең болды, ол оған ең көп уақытты арнауды шешті. “Кейде қажет болғанда, мен жұмыс үшін бір тәулік бойы отыруға болады. Өткен жылы Еліміздің Астанасында өткен ауыл жәрмеңкесіне дайындалғанда осылай болды. Шақыру алып, Мен екі апта бойы тынымсыз жұмыс істедім, экспонаттар дайындадым. Айта кету керек, бәрі бекер болған жоқ-жәрмеңкеде мен осындай шығармашылық түрін бағалайтын көптеген адамдар бар екенін көрдім”, – дейді ол. Негізінен Татьяна Алютинаның активінде ойыншықтар бар. Әдемі үлгілермен біздің көрме аясында танысуға болады. Оларды тігуді ол өздігінен бастады. Мен сол жерлерден шабыт ала отырып, бейнелерді қарай бастадым. Кейде мастер-класстар бойынша жұмыс істеді, бірақ жиі өз басында қалаған бейнені құрып, оны өз қолымен жасады. Алғашқы сәтті әрекеттерден кейін ЖК ашып, ойыншықтарды және тапсырыс бойынша көптеген басқа да бұйымдарды дайындауды шешті. “Бастау бизнес” бағдарламасына қатысып, грантты жеңіп, тігін машинасын сатып алды.

Түрлі жәрмеңкелерге қатысты. Қазір оның өнімдері шетелде, мысалы, Канадада да риза клиенттердің қолында. Сондықтан шығармашылық бір-бірінен үлкен қашықтықта орналасқан адамдарды біріктіре алады…

Егер сіз осы тамаша әйелдердің жұмыстарымен танысқыңыз келсе, Біз Сіздерді тарихи-өлкетану музейінде қуана күтеміз!