19.04.2024 02:29

Жарияланды: 09.09.2021

Көптеген халықтар арасында отбасылық өмір ғасырлар бойы өмір сүрді, бірақ бұл оның маңыздылығын бағалайтын қазіргі қоғам, ал мемлекет отбасын жоғары деңгейде қорғауға қамқорлық жасады.

Сондықтан 2006 жылдың ақпан айында ҚР Тұңғыш Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың Жарлығымен Мемлекет басшысының жанынан комиссия құрылды, оның міндеті – елдегі әлеуметтік-демографиялық проблемаларды шешу. Бұл комиссия 2009 жылы отбасына арналған мереке құру идеясын ұсынды. Бастапқыда оны жыл сайын мамыр айында атап өтілетін Халықаралық Отбасы күніне орайластыру ұсынылды.

Бірнеше жылдан кейін, 2013 жылғы 1 наурызда Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев Қазақстанда Отбасы күні белгіленген жарлық шығарды. Енді ол мереке күндерінің тізіміне кіреді және қыркүйектің екінші жексенбісінде атап өтіледі.

Б.Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері бұл оқиғаны айналып өте алмады және онлайн-келушілер үшін дайджест ұйымдастырды, оның барысында біз сіздерді осы тамаша мерекеге арналған іс-шараларға бұрын қатысқан отбасылардың портреттерімен таныстырғымыз келеді.

Олардың барлығы отбасы ошағын ұқыпты сақтап, балаларын сүйіспеншілік пен қамқорлыққа тәрбиелейтін адамдардың ғана емес, сонымен қатар көптеген іс-шараларға қатысып, белсенді өмір салтын ұстанатындардың жарқын үлгілері екенін атап өткіміз келеді.

Мысалы, Шұнғұрбаевтар отбасы бірнеше ұрпақ қатарынан бос уақытын спортқа арнайды. Балалар жүруді әрең үйреніп, ата-анасынан, ата-әжесінен үлгі ала бастайды және осындай пайдалы іс-әрекетке қосылады. Үлкен отбасының өкілінсіз ешқандай бәсекелестік болмайды деп айта аламыз.

Корякиндер – шығармашылық отбасының үлгісі. Анасы – кітапханашы, әкесі жергілікті газетке мақалалар жазады. Әрине, Евгений болашақта әдеби еңбекпен байланысты кәсіби қызметті таңдайды – олардың отбасылық ұясында шығармашылық атмосфераның әсері соншалықты зор.

Досмұхамбетовтерді ұрпақтан-ұрпаққа шығармашыл отбасы деп атауға болады – Валентинаның ата-анасы музыкант болған, қазіргі уақытта ол жалпы білім беретін мектепте музыка мұғалімі және өнер мектебінде мұғалім болып жұмыс істейді, оның балалары да үлкендердің ізімен жүріп, вокалдық және актерлік шығармашылықпен айналысады. Оларға қарап, талант мұрагерлік бойынша беріледі деп қорытынды жасауға болады.

Біз сізді таныстырғымыз келетін тағы екі отбасылық портрет – Шонғаловтар және Серыхтар. Олардың балалары көп болғанына қарамастан, әрқайсысына тиісті көңіл бөлінеді, әр бала өзіне қажет махаббат, қамқорлық және назар алады.

Мұндай мысалдар өте көп. Біз әрбір отбасында үй ошағының жылуын сақтауға ұқыпты қарайтындықтарын, өз құндылықтарының қалыптасқандығын, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып келе жатқан салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды сеніммен айта аламыз.

Біз шын жүректен келушілерімізді осындай тамаша мереке – Отбасы күнімен құттықтағымыз келеді! Сіздің отбасылық пешіңіздің жалыны ешқашан сөнбесін, тек жыл сайын көбірек жанып, айналаңыздағы барлық адамдарды жылуымен жылытыңыз!

#Qazaqstan30

#Тәуелсіздікке30жыл