18.04.2024 22:09

Жарияланды: 12.04.2021

Ағымдағы жылы біз айтулы күнді – адамның ғарышқа алғашқы ұшқан күнінен бастап 60 жылды атап өтеміз. Бұл аңызға айналған оқиға әрдайым жердің алғашқы ғарышкері Юрий Гагариннің есімімен байланысты.

Тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері мұндай оқиғаны айналып өте алмады және орталық аудандық кітапханамен бірге ауылдың белсенді зейнеткерлеріне “Юрий Гагарин – жердің алғашқы ғарышкері” атты дәріс өткізді.

Кітапхананың оқу залында жиналған іс-шараға қатысушылар тарихи өткенге экскурсия тыңдап, “Восток-1” ғарыш кемесін дайындау және 20 үміткер арасында алғашқы ұшу үшін кандидатураны іріктеу туралы көптеген қызықты фактілерді білді. Сонымен қатар, музейдің кіші ғылыми қызметкері Ольга Киселева қатысушыларды Юрий Гагариннің қысқаша өмірбаянымен таныстырып, оның ғарышқа ұшудан алған жеке әсерлері және ұшқыштың болашақ тағдыры туралы айтты.

ОАА кітапханашысы Нина Корякина өз кезегінде қазақстандық үш ғарышкер – Тоқтар Әубәкіров, Талғат Мұсабаев және Айдын Айымбетов туралы ақпаратты дәріс тыңдаушыларының назарына ұсынды, сондай-ақ белсенді оқырмандардың назарын “Ғарыш құпиялары” тақырыптық көрмесіне аударды.

Іс-шара соңында қатысушылар 60 жыл бұрынғы оқиғалар туралы естеліктерімен бөлісіп, 1961 жылғы 12 сәуірде басталған Юрий Гагарин мен “Восток-1” Модулінің құрылысшысы Сергей Королев бастаған ғарышты игеру әлеміндегі соңғы жаңалықтарды бақылап, осы күнге дейін қандай қызығушылықпен осы тақырыпқа қызығушылық танытатындарын айтып берді.