20.04.2024 15:47

Жарияланды: 11.01.2021

31 желтоқсан 121 жыл бұрын Қазақ ұлттық кәсіби театрының негізін қалаушылардың бірі, Қазақ КСР Халық әртісі, КСРО Мемлекеттік сыйлығының лауреаты Елубай Өмірзақов дүниеге келді.

Елубай Өмірзақов қазақ киносының тарихына ең алдымен 1938 жылы Ленинградтық кинематографистер түсірген аты аңызға айналған “Амангелді” фильміндегі Амангелді Иманов рөлін орындаушы ретінде енді. Кейін ол 20-дан астам фильмге түсті, олардың ішінде: “Абай әндері”, “Жамбыл”, “Дала қызы”, “сақалсыз алдамшы” және басқалар. 1968 жылы “Әкелер жері” картинасындағы басты рөлі үшін актер Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығына ие болды.

Елубай Өмірзақов өмірінің соңына дейін М.Әуезов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық драма театрында еңбек етті. Барлығы ол 150-ден астам маңызды рөл атқарды.

Осы және басқа да көптеген фактілер туралы оның өмірбаянынан сіз Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейінің қызметкерлері дайындаған видеолектория барысында, келесі сілтеме бойынша таныса аласыз: https://youtu.be/DGCtchVixxA

Сізге жағымды көруіңізді тілейміз!